Bulk buying has become a huge fad among recently married couples looking to save money on monthly expenses. Then there are some people who do not share the same enthusiasm.

Supermarket Distributors of America have become a home for many bulk buyers looking to pinch pennies and save a couple of dollars. It’s a place where you will find all sorts of items in bulk helping consumers save precious money that they can use later on in their life on leisure.

The Maths Behind Bulk Buying

However, some consumers argue that you have to invest in more products than needed whereas in supermarkets people can buy the exact amount of things that they want. Yes, that’s true but then again you the bigger picture here is missing.

When you go buy in bulk, you don’t get food items for the week but usually, the items will last you a month or more. If you go to retail every week, that’s four visits to the retail store saved with just one bulk purchase haul. Not only are you saving on fuel but also saving time. That’s the argument sorted that bulk buying does save you money. But let’s get into the details and do the dirty bit, the maths.

Mathematics of Bulk Buying

Mathematics of Bulk Buying

Bear in mind that the pricing in this section is average and it may vary across different regions. However, this example should give you a rough estimate of the savings you can expect when going bulk.

For this example, we will use Quaker old-fashioned oats. The average retail price of Quaker old-fashioned oats is $4.49 for 2.6 pounds. You will find the exact same thing in a 10 pounds bag at a wholesaler for $7.99. This means that retail is giving the oats for $1.73 a pound while you’re getting the same thing at a wholesaler for $0.80 a pound.

You’re saving $0.93 a pound, that’s almost a dollar! If you were to buy 10 pounds of oats from retail, it would set you back $18, more than double of what you would pay at a wholesaler.

7 Tips to Budget for Buying a House in Queens

This may not sound like much of savings to you but let’s look at the entire picture of bulk buying because you’re not going to a wholesaler just to get oats. Looking at a few essential items and comparing them to retail costs shows a different story.

Let’s say you’re married and your partner and yourself enjoy getting yogurt as a snack. Comparing that to retail, if you were to go for bulk buying, you would save $214 a year on yogurt purchases. Throw in some chocolate or granola bars (daily consumption) and that’s $178 savings.

These two products on their own are saving you almost $400 yearly if you were to go bulk. That’s additional Christmas funds in your pocket. If you were to add more items to your cart, you’re definitely seeing annual savings of well over $1,000. Bulk buying is perfect if you’re married or have a large family.

1 Shares:
You May Also Like